HÅRDE TIDER FOR MANGE KUNSTNERE
Da finanskrisen for alvor slog igennem i efteråret 2008 blev mange brancher hårdt ramt. For mange borgere er det gået upåagtet hen, at værst ramt synes at være galleribranchen. Årsagerne hertil kan være mange, men desværre tænker relativt få mennesker på kunst i det daglige. Kunst er da bare noget der er der, ikk`!
Det ene galleri efter det andet har i de senere år måtte dreje nøglen om.Noget er selvforskyldt, da nogle af galleriejerne godt hjulpet af diverse kunstmuseer jobbede priserne på samtidskunst op i et urealistisk højt prisleje.
Det gik helt galt, da nogle anden års elever på kunstakademierne før 2008 solgte værker til svimlende beløb. De unge kunstnere fik at vide, at deres værker var fantastiske; men at rose et dårlig værk er en hån mod det gode værk og i dag er der en del ”kunstforstandige”, der må side med røde ører.
Det, at så mange gallerier i dag er lukket, skyldes også lønudgifter til personale, husleje, moms og ikke mindst de elektroniske sociale medier. En del handel foregår i dag på netauktioner, via facebook og online gallerier. Dette gør, at det for en galleriejer i dag er meget svært at tjene penge. Hertil kommer, at det offentlige ikke køber nær så meget kunst som tidligere.
Er der da så ikke noget godt at sige om den nuværende krise? Det er en historisk kendsgerning, at den bedste kunst skabes i krisetider. Rigtige kunstnere, som ikke tænker på at behage eller sælge, men laver værker fordi, der er tale om en dyb indre nødvendighed for at udtrykke sig, vil overleve. Desværre er der meget få rigtige kunstnere i vort land; men derimod vrimler det med utroligt mange meget dygtige håndværkere, hvis værker hurtigt vil blive glemt og gemt væk, da der er tale om masseproduktion. Slige værker hænger desværre også på flere af landets kunstmuseer. Nogle mener, at vort lille land har alt for mange kunstmuseer. Så tiden er måske kommet til at nedlægge eller fusionere nogle? Man kan skære i tilskuddene og lave fællesledelse. Det skal nok reducere antallet.
På trods af finanskrisen tror jeg, at kunsten igen vil blive sat i højsædet. Sker det ikke, vil vort samfund blive et gråt og trist sted at være, og hvem kan egentlig være tjent med det? Personligt finder jeg det vil være et tab, hvis gallerierne forsvinder og de mindre kunstmuser i provisen også må dreje nøglen om. Er der ingen købere på et galleri, så dør det – og bliver der ikke givet tilstrækkeligt med økonomiske midler til et kunstmuseum, så lukker det.
Jeg tror på kunsten har en vigtig rolle i vort samfund. Og håber, at rigtig mange andre også gør det.
Red.